Matovič vystrkuje rožky?

Autor: Tomáš Benedik | 9.2.2011 o 10:53 | (upravené 9.2.2011 o 12:00) Karma článku: 4,36 | Prečítané:  1084x

Pred voľbami neznáma tvár, ktorá sa z posledného 150.miesta kandidátky SaS dostala do parlamentu. Hovoríme o Igorovi Matovičovi, ktorý hlavne svojim nasadením dokázal do parlamentu dotlačiť štvoricu Obyčajných ľudí, a to nie obrovskými bilboardmi, ale obyčajnou predvolebnou tlačou. Tento jeden človek svojim ostrým jazykom (nie vždy neoprávnene) dokázal už niekoľkokrát urobiť v parlamente nemalý rozruch. Vyčítalo sa mu, že v parlamente len rozpráva a kritizuje, no teraz začal vystrkovať rožky a rozhodol sa nehlasovať za novelu zákona o štátnom občianstve, ktorú navrhuje koalícia. Sám podal vlastný návrh (s podporou poslancov SMERu) a rozhodol sa nehlasovať za ten koaličný, čo veľmi skomplikuje jeho schválenie.

 

Vráťme sa však celkom na začiatok. Poslanec má zastupovať svojho voliča, chrániť jeho záujmy a mal by hlasovať v duchu záujmov svojich voličov. Navyše, poslanci ako Matovič sa do parlamentu vykrúžkovali, a preto je táto väzba volič-poslanec ešte silnejšia. Matovič túto myšlienku aj sám deklaruje, keď tvrdí, že chce buď umožniť kandidovať aj nezávislým poslancom do parlamentu, alebo - ak to nepôjde - založiť takú stranu, kde sa takíto nezávislí poslanci budú môcť prihlásiť a nebudú viazaní žiadnymi alebo ak, tak len veľmi krátkymi stanovami strany. Podľa neho by takto práve mal parlament fungovať. Podstatný je konsenzus medzi všetkými poslancami (teda ich väčšinou) a nielen v rámci koalície ako takej. Teória je síce pekná, ale nie je jednoducho možné, aby každý poslanec parlamentu zastával svoj názor a bol natoľko tvrdohlavý, žeby stále chcel mať len po svojom. Aj ten najnepodstatnejší zákon by bol tak náročný na schválenie, žeby to mohlo trvať mesiace. A myslím si, že práve preto postupom času začali vznikať strany, ktoré hájili ako spoločenstvo svoje záujmy a hlasovali stále rovnako, aj keď každý jednotlivec nemusel úplne súhlasiť. V hre je teraz omnoho viac, ako len zákon o dvojakom občianstve. Média už avizujú, že hlasovaním za opozičný návrh alebo spolupráca opozície s časťou koalície by mohlo byť chápané ako porušenie koaličnej zmluvy. V hre je celá vláda a jej fungovanie. Preto je dôležité konať premyslene a nie impulzívne a tvrdohlavo. Riešením tohto a mnohých ďalších problémov by bolo, ak by Obyčajní ľudia a OKS mali svojich zástupcov na koaličnej rade. Matovič, ktorý chce dať vlastný návrh, zatiaľ nemá možnosť o tom diskutovať na koaličnej rade a možno práve preto svoje zámery oznamuje formou médií alebo priamo v parlamente. Dá sa pochopiť, že háji záujmy svojich voličov a sám hlasuje za to, čo považuje za správne, treba si však naozaj uvedomiť, že to je nebezpečná hra s ohňom a populizmus. A posledné, čomu by sme sa my - voliči súčasnej koalície tešili, je návrat politických živlov, ktoré na Slovensku operovali ešte pred rokom a vďaka ktorým sme sa ako krajina ocitli v obrovských problémoch a budeme ich ešte dlho naprávať. Je potrebné zachovať pravicovú vládu, lebo už raz dokázala, že sa reformami dá zvýšiť životná úroveň a znížiť nezamestnanosť. Túto myšlienku treba mať ako poslanec vládnucej strany neustále na pamäti. Tým nechcem povedať, aby sa poslanci vždy podradili všeobecnému záujmu, ale treba diskutovať v rámci koaličnej rady a každý musí byť schopný urobiť aspoň malý ústupok voči druhým stranám.

Blízka budúcnosť nám ukáže, ako sa tento problém vyvinie a aký zákon z viacerých návrhov nakoniec prejde. V parlamente ešte bude veľmi horúco.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Branci pýtajú peniaze na domobranu. Končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?