Matovič vystrkuje rožky?

Autor: Tomáš Benedik | 9.2.2011 o 10:53 | (upravené 9.2.2011 o 12:00) Karma článku: 4,36 | Prečítané:  1081x

Pred voľbami neznáma tvár, ktorá sa z posledného 150.miesta kandidátky SaS dostala do parlamentu. Hovoríme o Igorovi Matovičovi, ktorý hlavne svojim nasadením dokázal do parlamentu dotlačiť štvoricu Obyčajných ľudí, a to nie obrovskými bilboardmi, ale obyčajnou predvolebnou tlačou. Tento jeden človek svojim ostrým jazykom (nie vždy neoprávnene) dokázal už niekoľkokrát urobiť v parlamente nemalý rozruch. Vyčítalo sa mu, že v parlamente len rozpráva a kritizuje, no teraz začal vystrkovať rožky a rozhodol sa nehlasovať za novelu zákona o štátnom občianstve, ktorú navrhuje koalícia. Sám podal vlastný návrh (s podporou poslancov SMERu) a rozhodol sa nehlasovať za ten koaličný, čo veľmi skomplikuje jeho schválenie.

 

Vráťme sa však celkom na začiatok. Poslanec má zastupovať svojho voliča, chrániť jeho záujmy a mal by hlasovať v duchu záujmov svojich voličov. Navyše, poslanci ako Matovič sa do parlamentu vykrúžkovali, a preto je táto väzba volič-poslanec ešte silnejšia. Matovič túto myšlienku aj sám deklaruje, keď tvrdí, že chce buď umožniť kandidovať aj nezávislým poslancom do parlamentu, alebo - ak to nepôjde - založiť takú stranu, kde sa takíto nezávislí poslanci budú môcť prihlásiť a nebudú viazaní žiadnymi alebo ak, tak len veľmi krátkymi stanovami strany. Podľa neho by takto práve mal parlament fungovať. Podstatný je konsenzus medzi všetkými poslancami (teda ich väčšinou) a nielen v rámci koalície ako takej. Teória je síce pekná, ale nie je jednoducho možné, aby každý poslanec parlamentu zastával svoj názor a bol natoľko tvrdohlavý, žeby stále chcel mať len po svojom. Aj ten najnepodstatnejší zákon by bol tak náročný na schválenie, žeby to mohlo trvať mesiace. A myslím si, že práve preto postupom času začali vznikať strany, ktoré hájili ako spoločenstvo svoje záujmy a hlasovali stále rovnako, aj keď každý jednotlivec nemusel úplne súhlasiť. V hre je teraz omnoho viac, ako len zákon o dvojakom občianstve. Média už avizujú, že hlasovaním za opozičný návrh alebo spolupráca opozície s časťou koalície by mohlo byť chápané ako porušenie koaličnej zmluvy. V hre je celá vláda a jej fungovanie. Preto je dôležité konať premyslene a nie impulzívne a tvrdohlavo. Riešením tohto a mnohých ďalších problémov by bolo, ak by Obyčajní ľudia a OKS mali svojich zástupcov na koaličnej rade. Matovič, ktorý chce dať vlastný návrh, zatiaľ nemá možnosť o tom diskutovať na koaličnej rade a možno práve preto svoje zámery oznamuje formou médií alebo priamo v parlamente. Dá sa pochopiť, že háji záujmy svojich voličov a sám hlasuje za to, čo považuje za správne, treba si však naozaj uvedomiť, že to je nebezpečná hra s ohňom a populizmus. A posledné, čomu by sme sa my - voliči súčasnej koalície tešili, je návrat politických živlov, ktoré na Slovensku operovali ešte pred rokom a vďaka ktorým sme sa ako krajina ocitli v obrovských problémoch a budeme ich ešte dlho naprávať. Je potrebné zachovať pravicovú vládu, lebo už raz dokázala, že sa reformami dá zvýšiť životná úroveň a znížiť nezamestnanosť. Túto myšlienku treba mať ako poslanec vládnucej strany neustále na pamäti. Tým nechcem povedať, aby sa poslanci vždy podradili všeobecnému záujmu, ale treba diskutovať v rámci koaličnej rady a každý musí byť schopný urobiť aspoň malý ústupok voči druhým stranám.

Blízka budúcnosť nám ukáže, ako sa tento problém vyvinie a aký zákon z viacerých návrhov nakoniec prejde. V parlamente ešte bude veľmi horúco.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Ako Briti úspešne bojovali proti terorizmu

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?


Už ste čítali?