Úvodom

Autor: Tomáš Benedik | 20.9.2013 o 13:58 | (upravené 20.9.2013 o 14:48) Karma článku: 4,57 | Prečítané:  258x

Vážení čitatelia! Otvorili ste si článok, ktorý je úvodom do rubriky "Cesta júžnym Balkánom". Prajem príjemné čítanie. Článok o mojej ceste júžnym Balkánom som sa rozhodol napísať preto, lebo tento región je pre masový turizmus úplne neznámym pojmom. Vzhľadom na rozsiahlosť celej témy sa budem snažiť pravidelne pridávať ďalšie a ďalšie články a ak zvýši čas, aj nejaké sumarizujúce časti, zaoberajúce sa konkrétnou témou (napr. "sólo cestovanie", couchsurfing, ľudia, politika a pod.). V tomto prvom článku, ktorý bude síce možno nudný, ale dôležitý, Vám poviem niečo o svojich zámeroch, cieľoch a  o tom, čo sa v ďalších častiach dočítate.

Článok o mojej ceste júžnym Balkánom som sa rozhodol napísať preto, lebo tento región je pre masový turizmus úplne neznámym pojmom. Vzhľadom na rozsiahlosť celej témy sa budem snažiť pravidelne pridávať ďalšie a ďalšie články a ak zvýši čas, aj nejaké sumarizujúce časti, zaoberajúce sa konkrétnou témou (napr. "sólo cestovanie", couchsurfing, ľudia, politika a pod.). V tomto prvom článku, ktorý bude síce možno nudný, ale dôležitý, Vám poviem niečo o svojich zámeroch, cieľoch a  o tom, čo sa v ďalších častiach dočítate.

Balkán ako jeden z regiónov Európy som chcel navštíviť už dávnejšie. Narozdiel od väčšiny turistov som sa ale nechcel vybrať do Chorvátska, Grécka alebo Bulharska, ale skôr do krajín, o ktorých sa veľa nevie a kam takmer žiaden turista nevkročil. Zároveň bolo mojim cieľom naučiť sa niečo o týchto krajinách, o ich histórii, obyvateľstve, tradíciách a možno i o jazyku, ktorým hovoria.

Budem sa snažiť nehovoriť len o svojej ceste, kde som bol a čo som navštívil. Budem písať o názoroch a filozofii ľudí, ktorých som počas svojich ciest stretol. Budem poskytovať rady pre ľudí, ktorí by radi do týchto krajín vycestovali. A budem zároveň písať o svojich skúsenostiach a o svojich dojmoch.

A teraz niečo k samotnej ceste: V článkoch sa budem zaoberať hlavne troma krajinami - Macedónskom, Albánskom a Kosovskou republikou. Okrajovo sa dotknem samozrejme aj Grécka, kde som prvý deň pristál, a Srbska, ktoré hrá veľkú úlohu v otázkach Balkánu a najmä Kosova. Pôvodne som mal v pláne navštíviť aj Bosnu a Hercegovinu a Belehrad v Srbsku, od toho som však neskôr upustil. Cestoval som celkom 11 dní s nízkym rozpočtom. To znamená, nocovať vo voľnej prírode alebo u dobrých ľudí, jesť konzervy a čo najmenej využívať hromadnú dopravu.

Čo ma fascinuje na týchto krajinách? Pred cestou som toho veľa o tomto regióne nevedel. Samozrejme, ako väčšina ľudí, vedel som o konfliktoch, ktorými bolo obyvateľstvo zmietané najmä po smrti J.B.Tita. Hlavne však "ne-mainstreamovosť" tohto regiónu, nízke ceny, krásna príroda a hlavne PREDSUDKY ma primäli k tomu, aby som sa tam vybral - sám a na vlastnú päsť. Naväzujúc na spominané predsudky som chcel sám sebe, ale aj iným dokázať, že predsudky sú zlo a veci sa majú vo väčšine prípadov úplne inak.

V prvej časti sa dozviete niečo o mojom príchode do Solúnu, o prvej noci v parku a o nepríjemnom budíčku nadránom, o stretnutiach so zaujímavými ľuďmi a o ceste do Skopje.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Ako Briti úspešne bojovali proti terorizmu

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?


Už ste čítali?