Úvodom

Autor: Tomáš Benedik | 20.9.2013 o 13:58 | (upravené 20.9.2013 o 14:48) Karma článku: 4,57 | Prečítané:  265x

Vážení čitatelia! Otvorili ste si článok, ktorý je úvodom do rubriky "Cesta júžnym Balkánom". Prajem príjemné čítanie. Článok o mojej ceste júžnym Balkánom som sa rozhodol napísať preto, lebo tento región je pre masový turizmus úplne neznámym pojmom. Vzhľadom na rozsiahlosť celej témy sa budem snažiť pravidelne pridávať ďalšie a ďalšie články a ak zvýši čas, aj nejaké sumarizujúce časti, zaoberajúce sa konkrétnou témou (napr. "sólo cestovanie", couchsurfing, ľudia, politika a pod.). V tomto prvom článku, ktorý bude síce možno nudný, ale dôležitý, Vám poviem niečo o svojich zámeroch, cieľoch a  o tom, čo sa v ďalších častiach dočítate.

Článok o mojej ceste júžnym Balkánom som sa rozhodol napísať preto, lebo tento región je pre masový turizmus úplne neznámym pojmom. Vzhľadom na rozsiahlosť celej témy sa budem snažiť pravidelne pridávať ďalšie a ďalšie články a ak zvýši čas, aj nejaké sumarizujúce časti, zaoberajúce sa konkrétnou témou (napr. "sólo cestovanie", couchsurfing, ľudia, politika a pod.). V tomto prvom článku, ktorý bude síce možno nudný, ale dôležitý, Vám poviem niečo o svojich zámeroch, cieľoch a  o tom, čo sa v ďalších častiach dočítate.

Balkán ako jeden z regiónov Európy som chcel navštíviť už dávnejšie. Narozdiel od väčšiny turistov som sa ale nechcel vybrať do Chorvátska, Grécka alebo Bulharska, ale skôr do krajín, o ktorých sa veľa nevie a kam takmer žiaden turista nevkročil. Zároveň bolo mojim cieľom naučiť sa niečo o týchto krajinách, o ich histórii, obyvateľstve, tradíciách a možno i o jazyku, ktorým hovoria.

Budem sa snažiť nehovoriť len o svojej ceste, kde som bol a čo som navštívil. Budem písať o názoroch a filozofii ľudí, ktorých som počas svojich ciest stretol. Budem poskytovať rady pre ľudí, ktorí by radi do týchto krajín vycestovali. A budem zároveň písať o svojich skúsenostiach a o svojich dojmoch.

A teraz niečo k samotnej ceste: V článkoch sa budem zaoberať hlavne troma krajinami - Macedónskom, Albánskom a Kosovskou republikou. Okrajovo sa dotknem samozrejme aj Grécka, kde som prvý deň pristál, a Srbska, ktoré hrá veľkú úlohu v otázkach Balkánu a najmä Kosova. Pôvodne som mal v pláne navštíviť aj Bosnu a Hercegovinu a Belehrad v Srbsku, od toho som však neskôr upustil. Cestoval som celkom 11 dní s nízkym rozpočtom. To znamená, nocovať vo voľnej prírode alebo u dobrých ľudí, jesť konzervy a čo najmenej využívať hromadnú dopravu.

Čo ma fascinuje na týchto krajinách? Pred cestou som toho veľa o tomto regióne nevedel. Samozrejme, ako väčšina ľudí, vedel som o konfliktoch, ktorými bolo obyvateľstvo zmietané najmä po smrti J.B.Tita. Hlavne však "ne-mainstreamovosť" tohto regiónu, nízke ceny, krásna príroda a hlavne PREDSUDKY ma primäli k tomu, aby som sa tam vybral - sám a na vlastnú päsť. Naväzujúc na spominané predsudky som chcel sám sebe, ale aj iným dokázať, že predsudky sú zlo a veci sa majú vo väčšine prípadov úplne inak.

V prvej časti sa dozviete niečo o mojom príchode do Solúnu, o prvej noci v parku a o nepríjemnom budíčku nadránom, o stretnutiach so zaujímavými ľuďmi a o ceste do Skopje.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Branci pýtajú peniaze na domobranu. Končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?