reklama

Turecko III - kúpanie v novembri a vybavovanie víz do Iránu

Čo bolo najväčším turistickým sklamaním a ktoré mesto nás milo prekvapilo? Je Ankara najnudnejším hlavným mestom sveta?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Sedíme vo vlaku do mesta Denizli, ktoré sa nachádza neďaleko jednej z najznámejších turistických atrakcií Turecka - Pamukkale. Pamukkale je krasový útvar, ktorý bol do dnešnej formy vytvarovaný vodou s vysokým obsahom vápnika. Voda tu stekala po skalách a postupným usádzaním travertínu sa vytvorilo nespočetné množstvo travertínových nádržiek usporiadaných podobne ako ryžové polia v Ázii. V čase, keď sme túto pamiatku navštívili, však tieto nádržky boli prázdne a takisto sme si všimli, že voda preteká kanálmi, ktoré miznú nevedno kde. Až od nášho hostiteľa Uğura sa dozvedáme, že vodu využívajú miestne hotely vo svojich bazénoch a SPA centrách. Jediné dve nádržky, ktoré vodu obsahujú, sú umelo vytvorené a boli postavené, aby zakryli asfaltovú cestu, ktorá tam do kopca bola postavená pre lenivých turistov. Ešte pred desiatimi rokmi boli všetky nádržky plné krásnej modrastej vody a ľudia si v nich močili nohy a oddychovali. Neskôr sa však kúpanie zakázalo, aby sa nádržky nepoškodili. V súčasnosti sú tieto nádržky vraj plné vody len v noci, aby sa nepoškodili. Cez deň však vodu odkláňajú do už spomínaných hotelov. Najhoršie na tom je, že na internete uvidíte krásne biele travertínové nádržky plné čírej modrastej vody, avšak realita je úplne iná a človeka čaká zbytočné sklamanie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Pamukkale - sklamanie
Pamukkale - sklamanie (zdroj: Tomáš Benedik)

Súčasťou skanzenu je aj starobylé grécke mesto Hierapolis situované nad travertínom a patrí k najväčším zachovalým pamiatkam gréckych mestských štátov na území Malej Ázie. V Hierapolise sa nachádza veľmi zachovalý amfiteáter, vstupná brána do mesta a ďalšie impozantné stavby z helenistického obdobia.

Amfiteáter v Hierapolise
Amfiteáter v Hierapolise (zdroj: Tomáš Benedik)
Hierapolis
Hierapolis (zdroj: Tomáš Benedik)

Po medzizastávke na tureckej riviére, ktorá ani zďaleka nebola tak turistická a tak nudná, ako sme čakali a voda bola aj v novembri tak teplá, že sa v nej dalo kúpať, cestujeme do mesta Konya.

Hory nad Antalyou
Hory nad Antalyou (zdroj: Tomáš Benedik)

Mesto Konya je najkonzervatívnejším mestom Turecka a len málokedy sa nachádza na itineráriu turistov alebo cestovateľov. Má však jednu vzácnu atrakciu – sufistické tance (tur. Semazen). Nerovná sa zrovna o tanec, ale skôr o harmonickú rotáciu sufiho okolo vlastnej osi. Normálnemu človekovi sa po 20 otočkách začne krútiť hlava, avšak sufi tanečníci – starí aj mladí muži – sa takto točia 5 minút bez prestávky a to celé sa opakuje 5 až 7 krát, pričom sa tanečníci točia stále jedným a tým istým smerom. To celé pripisujú schopnosti danej od boha meditáciou. V skutočnosti však ide o tréning, ktorý začína už v útlom veku a tanečníci tak zarábajú nemalé peniaze. Objednávajú si ich totiž na podujatia po celom Turecku. Výhodou mesta Konya je, že sa na takéto podujatie môžete prísť pozrieť každú sobotu, a to úplne zadarmo – v kultúrnom centre mesta Konya.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Semazen (sufistický tanec)
Semazen (sufistický tanec) (zdroj: Tomáš Benedik)

Medzi mestom Konya a Ankara je vybudovaná vysokorýchlostná železničná trať dlhá asi 300 kilometrov. Vlakové súpravy od Siemensu túto trasu zvládnu pod dve hodiny. Lístok si pohodlne kúpite cez internet a najlacnejšia trieda stojí 29 TLY (asi 6,50 EUR).

Turecký rýchlovlak na hlavnej stanici v Ankare
Turecký rýchlovlak na hlavnej stanici v Ankare (zdroj: Tomáš Benedik)

Ankara sa stala hlavným mestom Turecka len nedávno, keď sem vládnutie presunul Mustafa Kemal Atatürk. Mesto síce neoplýva takou krásou ako Istanbul a mnohí cestovatelia ho preto rovno preskočia. Dá sa tu však vidieť relatívne dosť. Medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí hrad Ankara, archeologické múzeum Anatólie a komplex Anıtkabir, v ktorom sa nachádza mauzóleum Mustafu Kemala Atatürka s múzeom jeho osobných veci a múzeum Vojny za nezávislosť. V meste sa nachádza mnoho veľkých i menších parkov, remeselnícke trhy a reštaurácie každého druhu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Anıtkabir, Ankara
Anıtkabir, Ankara (zdroj: Tomáš Benedik)
Najstaršia časť Ankary s opevnením
Najstaršia časť Ankary s opevnením (zdroj: Tomáš Benedik)
Mustafa Kemal Atatürk
Mustafa Kemal Atatürk (zdroj: Tomáš Benedik)

My sme do Ankary zavítali najmä kvôli vybaveniu víz do Iránu, keďže sa tam chystáme po ceste, a tak nám nestačia „visa on arrival“. Na to je potrebné si dopredu cez turistickú agentúru vybaviť pozvanie, ktoré nás stálo asi 30 EUR na osobu. S týmto pozvaním, kópiou pasu a jednou fotografiou veľkosti 4,5x3,5cm prídete na konzulát, kde vám dajú vyplniť tlačivo. Tlačivo sa pýta väčšinou na banality, avšak pri doteraz navštívených štátoch si dajte pozor, aby ste tam nenapísali Izrael. Keď všetko sedí, dostanete papierik s adresou banky, kam musíte ísť zaplatiť za vízum. My sme platili po 50 EUR za vízum, poplatky sa žiadne neplatia, treba mať však eurá alebo turecké líry, ktoré vám zamenia. Teraz už len treba počkať 3 pracovné dni. Napriek tomu, že nám prikázali prísť si pre víza v piatok, konzulát bol zatvorený. Našťastie sme našli strážnika, ktorý nám naše pasy aj s iránskymi vízami našiel.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V Ankare sme strávili 4 dni s rodinou cez couchsurfing. Náhľad do toho, čo ich desí, sa dozviete v ďalšom článku.

Tomáš Benedik

Tomáš Benedik

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  60
  •  | 
  • Páči sa:  2x

S cestovaním som začal keď som mal 16 a vybral som sa spolu s otcom do Dánska a naspäť sám cez Interrail. Odvtedy ma to už nepustilo. Každú voľnú chvíľu a našetrené euro som vrazil do cestovania.Väčšinou to bolo na Ukrajinu, neskôr aj Moldavsko a Balkán, alebo tam, kde som našiel najlacnejšiu letenku. Po tom, ako som začal pracovať, som mal síce viac peňazí, ale dvojtýždňová dovolenka mi už nestačila. Po dvoch rokoch práce v zahraničí som dal výpoveď a spolu s priateľkou Mirunou sme si začali plniť cestovateľské sny: Cestu okolo sveta. Začali sme 2. Augusta 2017 a na ceste plánujeme byť asi 1,5 roka. O všetkom, čo sa nám počas cesty prihodí, budem písať tu. Zoznam autorových rubrík:  Cesta okolo svetaCesta júžnym BalkánomSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu