Irán III – najkonzervatívnejší Irán a nebezpečenstvo mulláha

Autor: Tomáš Benedik | 27.1.2018 o 18:00 | Karma článku: 4,15 | Prečítané:  1295x

Kto je mulláh a prečo nám naháňal strach? Akú úlohu v šítskom islame zohráva žena? Pozrite sa s nami do centra šítskeho kléru v Qome.

Qom leží dve hodiny južne od Teheránu a taktiež nepatrí do klasického turistického itineráru. K videniu sú totiž len dva komplexy šítskeho islamu: hrobka Fatimeh Mesume a mešita Džamkarán. Mesto je centrom iránskeho kléru a vraví sa, že politické rozhodnutia sa robia tu a nie v Teheráne. V Qome nosí drvivá väčšina žien čádor, čierny plášť zakrývajúci celé telo okrem tváre. Nosiť čádor nie je žiadna sranda, na rozdiel od nikábu je čádor len kus látky, ktorý žena musí nejak pridržiavať, aby nespadol. Neznalé ženy musia vynaložiť celé svoje úsilie len na to, aby čádor nejako vyzeral. Profesionálkam však stačí jedna ruka a v druhej ešte pod čádorom skrývajú nákupné tašky a kabelku. Niekedy si pomôžu aj zubami. Mnoho mužov sa oblieka veľmi tradicionálne. Hnedé rúcho zakrýva oblečenie pod ním a na hlave nosia biely alebo čierny turban. Týchto ľudí nazývajú mulláh. Sú to ľudia, ktorí vyštudovali islamskú univerzitu, čo trvá minimálne desať rokov. Mulláhovia nosiaci čierny turban sú potomkami Mohameda.

Do Qomu prichádzame takisto na pozvanie od študenta Mohameda, ktorý sa o 6 rokov takisto stane mulláhom. Mohamed je v našom veku a celá jeho rodina študovala islam. Je však úplne normálny týpek a je s ním sranda. Samozrejme sa ho vypytujeme na islam a všetko nám rád objasňuje.

Moslimovia veria, že Mohamed je posledným prorokom, ktorý kedy žil a že ich viera je najkompletnejšia. Šítska odnož islamu verí, že nasledovníci proroka Mohameda majú byť určené bohom a nie ľuďmi. Preto sa držia línie rodinnej a nie ako sunniti, ktorí si lídra volia. Prorok Mohamed má podľa šítov dvanásť následovníkov (následovníctvo sa dedí od otca na jedného zo synov), číslo je identické s Ježišom a jeho dvanástimi apoštolmi. Šíti takisto veria, že posledný dvanásty emám, ktorý sa narodil v deviatom storočí, stále žije, ale ukrýva sa pred nebezpečenstvom. Jedenásti emámovia pred ním boli totiž zavraždení. Šíti veria, že posledný emám sa čoskoro spolu s Ježišom objaví na tomto svete a spolu budú tomuto svetu vládnuť. Ako mi povedal môj sprievodca v hrobke Seyeda Alaedina Hosseina v Širáze: „Týmto skončí nadvláda Ameriky na Zemi.“ Keď sa Ježiš objaví po boku posledného šítskeho emáma, bude preukázané, že šítsky islam je tá pravá viera a väčšina kresťanov tak konvertuje na šítsky islam.

Mohamed vraví, že šítski moslimovia sú mierumilovní a nikoho do svojho vierovyznania netlačia. Na rozdiel od sunnitov, hlavne wahábistov, ktorí majú za cieľ konvertovať alebo zabiť všetkých inoveriacich na tejto Zemi. Wahábizmus je navyše zdrojom islamského terorizmu po celom svete.

Už dievčatá v mladom veku v Qome nosia čádor, väčšinou kvôli rodičom, ktorí ich bez neho na ulicu nepustia. Mohamed vraví, že by sa miestne ženy ani nemali líčiť, na ulici ich môžu tie staršie kritizovať, ba dokonca požiadať, aby sa umyli. 

Prichádzame do časti Pardisan, kde budeme nocovať v Mohamedovom byte, kým Mohamed prespí na internáte. Pardisan postavili len prednedávnom za vlády Mahmuda Ahmadinedžáda a leží asi 10 kilometrov od Qomu, taxíkom sa však človek dostane do mesta veľmi pohodlne a lacno. Štvrť postavili najmä pre klérikov, ktorý v meste pracujú. Po tom ako vojdeme do bytu nám Mohamed rozpráva o susedovi mulláhovi, ktorého rodina je až príliš zvedavá. Začínam rozumieť, na čo mysleli naši študenti v Damghane, keď vraveli, že sa každý do nich stará. Keď v byte Mohameda prespával jeden čas jeho brat, prišiel za ním sused mulláh a opýtal sa ho, prečo Mohamed nie je ženatý a že je čudné, že v byte býva sám. Mohamed nám ďalej hovorí, že sa mu raz stalo, že žena mulláha s pohárom špicľovala na jeho dverách. Začíname sa obávať, či z toho nebude problém. Dvaja cudzinci, muž a žena, nezosobášení a v byte, ktorí im nepatrí. To môže byť sranda.

Na druhý deň, keď sa vraciame z mesta v Mohamedovom aute, prichádzajúc k bráne komplexu, Mohamed zastavuje. Vidíme auto suseda mulláha, ako vchádza do brány. Ako s filmu vypíname svetlá na aute a čakáme, kým mulláh s rodinou zalezie. Začínam tušiť, že to môže byť fakt problém. Keď si myslíme, že vzduch je čistý, vyrazíme autom na parkovisko a vojdeme dovnútra, kde čakáme na výťah. Výťah sa zastaví na prízemí, otvárame dvere a vo výťahu sused mulláh. Keď všetci traja, ja, Mohamed a jeho kamarát zo školy, nastúpime, sused mulláh vystúpi z výťahu. Čudné, to nemohol vystúpiť ako prvý? Začínam si však myslieť, že to mulláh spravil schválne, aby dobre videl, kto to do bytu ide. Jediné šťastie, že v ten deň Miruna ostala doma, kedže náhle ochorela, ak by nás mulláh videl všetkých pokope, nič dobré by z toho nevyplynulo.

Teraz nám už ozaj lepí. Keď jednu noc s nami Mohamed a jeho kamarát Džavid spia spolu, je všetko OK, keď však v apartmáne sme sami, len šuškáme a pri opúšťaní bytu sa uistíme, že nikto nie je na chodbe. Deti mulláha a ďalšieho susedu sa tam neustále hrajú. Smejeme sa na tom, že kým naše deti strašíme Mikulášom, tu určite deti strašia mulláhom J

Navštevujeme hrobku Fatimy Mesume – dcéry a ženy dvoch emámov. Fatima je najvýznamnejšou ženskou postavou šítskeho islamu po Márii (Maryam). Ak v Iráne navštevujete hrobku/svätyňu, ako cudzincovi vám pridelia anglicky hovoriaceho sprievodcu. Nám pridelili jednu milú pani, ktorá nám toho mnoho o postavení ženy v šitskom islame vysvetľuje.

Žena má v islame hlavne úlohu manželky a matky.  Korán matky považuje za dôležitejšie a váženejšie ako otcov. Šítsky islam podporuje úspešné ženy, ktoré pracujú. Ženy v Iráne môžu byť poslankyňami a ak pracujú, zárobok patrí len im. Rodinné financie totiž zabezpečuje len a len muž. Hidžáb resp. čádor má žena nosiť, aby sa chránila pred mužmi. Niektorí muži totiž majú chorobu v očiach. Teda sú nadŕžaní. Pre nás je to úsmevné, lebo v prvom rade by sa mal chlap vedieť správať.

Pýtame sa aj na inštitút dočasného manželstva, ktorý šítsky islam podporuje, suniti to ale kritizujú. V princípe sa môžete dočasne oženiť s hocikým na nejakú dobu, napr. na mesiac alebo rok. Väčšina to zneužíva najmä na sex. Je to však aj nový spôsob párov, ako sa spoznať. Môžete totiž žiť v spoločnej domácnosti.

Pred nami stojí posledná prekážka, opustiť Mohamedov byt. Deti sa hrajú na chodbe a my musíme ešte polhodinu čakať oblečení, kým zmiznú. Hneď šup na schodisko, von a okolo vrátnice, sme slobodní! Sadáme do taxíka, ktorý sme si objednali cez aplikáciu snapp – najúspešnejší iránsky startup – a vezieme sa k autobusu smer Esfahan.

Výhodou iránskych autobusov je okrem ceny obrovský priestor. VIP autobusy majú len 9 radov po 3 sedadlá, sedadlo môžete sklapnúť na maximum bez toho, aby ste tým niekomu vadili. Cena Qom Esfahan 4 Eurá na osobu.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA TKAČENKA

Tri mýty o brexite

Briti už si hrozienka vyberať nebudú.

Píše Vladimír Bednár

Potrebujeme 14 strojov. Ale najmä kvalitnú diskusiu

Vôbec nejde o počet stíhačiek. Ale o to, či obranu riadia kompetentní ľudia.


Už ste čítali?